Dwie wirtualne czarne dziury w Andromedzie (M 31)?

Galaktyka Andromedy (M 31)
Galaktyka Andromedy (M 31). Źródło: HST.

Oto Galaktyka Andromedy, zwana również M 31 w katalogu Messiera.
Zdjęcie zostało wykonane przez T. Rectora i B. Wolpa (NOAO/AURA/NSF).

Andromeda jest naszą sąsiadką, jest zaledwie 2,54 mln lś stąd.

Na tym zdjęciu środek jest prześwietlony. Nie widzimy więc nic w jądrze.

Jądro galaktyki Andromedy. Źródło: HST.
Jądro galaktyki Andromedy. Źródło: HST.

Jednak 12 stycznia 2012 r. opublikowano zdjęcie jądra M 31 wykonane przez HST.

Jądro M 31. Źródło: HST ACS/HRC.
Jądro M 31. Źródło: HST ACS/HRC.

Dwie czarne dziury?

Oczywiście, że nie. To oczywiście dwie gromady kuliste w procesie łączenia się. Nie odbywa się to pokojowo. Zdajemy sobie sprawę, że w strefie kontaktu dochodzi do kolizji znamionowych. (Zderzenie supernowych). Udało się zmierzyć prędkości gwiazd na powierzchni tych dwóch gromad. Prędkości te są znaczne. Ale ogłoszone liczby różnią się znacznie w zależności od autora lub danej gwiazdy.

Czy w centrach tych dwóch gromad kulistych znajdują się czarne dziury?

Tak, jest to możliwe, ale według naszej wiedzy nie zostało to udowodnione. Z drugiej strony, jak w większości gromad kulistych, a w tych w szczególności, obserwuje się duże ilości „niebieskich gwiazd maruderów”. Potwierdza to, jeśli w ogóle jest to potrzebne, że dwa obiekty obserwowane w centrum M 31 są gromadami kulistymi. Jednak koalescencja tych dwóch obiektów może w przyszłości doprowadzić do powstania masywnej czarnej dziury. Na razie jednak jesteśmy w najlepszym przypadku dopiero w fazie wstępnej.

Zauważmy przy okazji, że:

  1. Rozdzielczość HST pozwala rozróżnić gwiazdy tej galaktyki. Jest to osiągnięcie, które zasługuje na podkreślenie.
  2. Czas naświetlania był z pewnością lepiej dobrany, aby centrum galaktyki nie było prześwietlone. Co niestety zbyt często ma miejsce w przypadku większości galaktycznych zdjęć wykonanych przez profesjonalnych i amatorskich astrofotografów.

Dokumentacja

  1. Galaktyka Andromedy (Wikipedia)
  2. Gromada niebieskich gwiazd otaczających centralną czarną dziurę M31 – Tod R. Lauer, Ralf Bender, John Kormendy i Richard F. Green (PDF).
  3. Błękitny maruder (Wikipedia)
  4. Podwójne jądro M 31. (11 paźdz. 1996) KPNO/NOAO i inni, HST)
  5. Spektroskopia HST STIS potrójnego jądra M31: dwa zagnieżdżone dyski w rotacji keplerowskiej wokół supermasywnej czarnej dziury. (W tym dokumencie byłoby wiele do omówienia)
  6. Kolizje gwiazd. Styczeń 2003 in „Pour la Science” (francuski)
  7. Zderzenia gwiazd i niebieskie gwiazdy w gęstych gromadach kulistych

Data utworzenia: 27/02/2016
Ostatnie wydanie: 08/05/18


Autor: Bernard Lempel ()

Przetłumaczono z: https://web.archive.org/web/20231002060712/https://lempel.pagesperso-orange.fr/un_os_dans_andromede_uk.htm

Przetłumaczył (z pomocą deepl.com): Łukasz Buczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function get() on null in /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/system/class-l10n.php:366 Stack trace: #0 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/api/class-lang.php(49): IPLocator\System\L10n::get_main_lang_code('US') #1 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/features/class-schema.php(113): IPLocator\API\Lang->code() #2 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/features/class-schema.php(89): IPLocator\Plugin\Feature\Schema::write_statistics() #3 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(322): IPLocator\Plugin\Feature\Schema::write() #4 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(348): WP_Hook->apply_filters(false, Array) #5 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action(Array) #6 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/load.php(1280): do_action('shutdown') #7 [internal function]: shutdown_action_hook() #8 {main} thrown in /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/system/class-l10n.php on line 366