Kość w Drodze Mlecznej, czarna dziura obok nas

Pracując nad wykonanym w podczerwieni zdjęciem Drogi Mlecznej, nie spodziewaliśmy się żywej demonstracji poprawności naszej procedury ekstrahowania. Nie tylko pierwsza otrzymana grafika porównywalna jest do zdjęcia wykonanego na 90 cm przez VLA, ale druga obróbka ukazała wielkie, zaskakujące struktury, których absolutnie się nie spodziewaliśmy. Druga grafika porównywalna jest ze zdjęciem zrobionym w paśmie rentgena przez satelitę ROSAT.

Źródło: 2Mass. Notka: [jest to] zdjęcie atlasowe (lub mozaika atlasowa) otrzymane jako Dwumikronowy Przekrój Całego Nieba (Two Micron All Sky Survey – 2MASS), połączony projekt Uniwersytetu w Massachusetts oraz Centrum Przetwarzania i Analizy Podczerwieni w Kalifornijskim Instytucie Technologii, założonym przez NASA i Narodową Fundację Nauki.

Powyżej ukazuje się struktura naszej galaktyki. Rozkład materii widać na czerwono (gwiazdy, gaz), na niebiesko widać materię okalającą galaktykę. W centrum widać obiekt mogący być czarną dziurą.

Po powyższej obróbce cyfrowej pojawiają się dodatkowe struktury niebieskie i zielone. Pozostawiam odgadnięcie ich natury czytelnikowi. Zaleca się porównanie tego zdjęcia z wykonanym przez satelitę ROSAT.

Zbliżenie na jądro galaktyki. Rekomenduję porównanie go ze zdjęciem wykonanym przez VLA, oraz z obrobionym cyfrowo zdjęciem przedstawiającym NGC 3079.

I jeszcze bliżej!

Chris Flynn – Jądro galaktyki

Oto, co widzi VLA w paśmie radiowym.

ROSAT XRT/PSPC All-Sky Survey

Co widzi ROSAT w paśmie rentgena.


Autor: Bernard Lempel ()

Przetłumaczono z: A Snag in the Milky Way, A Black Hole beside us.

Przetłumaczył: Łukasz Buczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *