O serii „Kości w kosmosie”

Angielski nie jest naszym ojczystym językiem. Dlatego nasze angielskie tłumaczenia nieuchronnie zawierają pewne błędy, a nawet błędne interpretacje. Mając nadzieję, że czytelnik nam wybaczy, prosimy o komentarz, a my pospiesznie je poprawimy. Należy pamiętać, że tekst francuski jest tym, w którym wyrażamy naszą myśl, a zatem jest tekstem nadrzędnym.

Celem „Kości w kosmosie” nie jest wprowadzenie do astronomii czy astrofizyki. Zakłada się, że podstawowe pojęcia z tych dziedzin są już czytelnikowi znane. Celem jest jedynie zwrócenie uwagi na pewne dziwne aspekty, na pewne sprzeczności, powiedzmy pewne zacienione strefy, które niektórzy naukowcy lekceważą nieco zbyt szybko. Nie zapominajmy, że bez minimum sceptycyzmu nauka nie może się rozwijać. Dla tych, którzy chcą osiągnąć podstawową wiedzę, polecamy jedną amatorską stronę o wysokiej jakości. (Słowo „amatorska” oznacza jedynie, że przyjęty język jest językiem zrozumiałym dla wszystkich. Nie jest więc poniżające).

 1. Luxorion  (Thierry Lombry)  angielski i francuski

Metoda przetwarzania cyfrowego, której używamy do zdjęć, musi być stosowana wyłącznie z rozwagą. Nie jest możliwe stwierdzenie a priori, że uzyskane wyniki są lub nie są sztuczne. Tylko precyzyjne analizy mogą potwierdzić lub unieważnić uzyskane obrazy. Jednak wyniki są na tyle zaskakujące, że gdyby miały zostać potwierdzone, wymusiłyby ponowne zbadanie podstawowej teorii, przynajmniej częściowo dla niektórych modeli. Niektóre dokumentacje, ponownie rozważające i określające metody cyfrowego przetwarzania obrazów, w formacie PDF, są już dostępne. Można je znaleźć gdzie indziej. Oto ich lista:

Dostępnych jest kilka dokumentów (w języku francuskim), które analizują uzyskane wyniki. Inne dotyczą dziwnych obserwacji:

 1. Metody programowe (694 kB) – wersja 12/24/2002 (franc.)
 2. Gradienty jasności w jądrze M87 (810 kB)
 3. Kinematyka w sercu M 87 – V02 (406 kB)
 4. Czarna dziura Kerra w nowej odsłonie (210 kB)
 5. Dżety i układy podwójne – B. Lempel. L’Astronomie tom 117 – wrzesień 2003. SAF (PDF, 1,6 MB, franc.)
 6. Dżety i układy podwójne – B. Lempel. (To samo, tylko po ang.) (PDF, 588 kB)
 7. Pulsar Krab, fakty i sprzeczności. (franc.) (Nowość)
 8. gradient indeksu (franc.)
 9. Czy istnieje zaskakująca relacja między Słońcem a OJ 287? [niedostępny]

Dokumenty te, w formacie PDF, można odczytać i wydrukować za pomocą bezpłatnego oprogramowania do pobrania:

Adobe Acrobat Reader (i wielu innych, w tym wolnych – przyp. tłum.)

Podziękowania dla wszystkich znanych i nieznanych przyjaciół, którzy pomogli nam, udzielając informacji pozwalających poprawić i uzupełnić tę stronę:

 • Dr. Jean-Claude Pecker
 • Dr. Suzy Collin-Zahn
 • Dr. Halton Arp
 • Dr. Christian Bizouard
 • Dr. Georges Hoynant 
 • Dr. J.V. Narlikar
 • Dr. Jacques Moret Bailly
 • Dr. Francis Michel Sanchez
 • Dr. Valery Kotov
 • Dr. Christian Marchal
 • Dr. Mario Cosentino
 • Dr. Philippe Schuler

   Uwagi:

   1. Wszystkie dokumenty, których nie jesteśmy autorami, a w których podajemy pochodzenie, mogą podlegać zasadom „prawa autorskiego”.
   2. Wszystkie dokumenty, których jesteśmy autorami, mogą być kopiowane do użytku prywatnego. Mogą być swobodnie rozpowszechniane wyłącznie w celach edukacyjnych lub naukowych, z wyraźnym wskazaniem pochodzenia i autora (Bernard Lempel). Wszelkie publikacje komercyjne są zabronione, chyba że po wcześniejszym uzgodnieniu.

   Kim jest Bernard Lempel?

   Kompetencje zawodowe:

   • Elektronika.
   • Przetwarzanie danych
   • Serwosterowanie (anteny radarowe)
   • Przetwarzanie sygnałów (zastosowania w radarach)
   • Automatyczne systemy sterowania dla trajektorografii.
   • Nadzór przemysłowy.
   • I wiele innych rzeczy, których wyszczególnienie byłoby zbyt czasochłonne…

   Codzienna aktywność:

   • Jego działalność zawodowa miała miejsce w przemyśle.

   Szczególne kompetencje:

   • Fotografia (Praktykuje od 11 roku życia, następnie uczył się u Guy’a Subra, autentycznego fotografa). Bernard Lempel dziękuje mu.
   • Radioamatorstwo. (F1???)
   • Amator w astronomii.
   • Gilbert Wlusinski. Źródło: APMEPWina leży po stronie dr Gilberta Walusinskiego, profesora matematyki w Liceum Voltaire w Paryżu, w latach 1949-1957, który założył klub astronomiczny „Alcor i Mizar”. Bernard Lempel dziękuje dr Pierre’owi Léna, który znał go w innej szkole średniej i który udzielił informacji pozwalających go odnaleźć.
    Dr Gilbert Walusinski był prezesem APMEP (Association des Professeurs de Mathématiques de l’Enseignement Public). Stowarzyszenie to, słusznie, poświęciło mu specjalny raport.

   Obecna aktywność:

   Unix wyruszył na wieczny spacer w konstelacji Ogara: Zdjęcie psa Unixa nr 4

   Ostatnie wydanie: 21 stycznia 2018


   Autor: Bernard Lempel ()

   Przetłumaczono z: About „Bones in the Cosmos”

   Dodaj komentarz

   Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


   Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function get() on null in /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/system/class-l10n.php:366 Stack trace: #0 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/api/class-lang.php(49): IPLocator\System\L10n::get_main_lang_code('US') #1 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/features/class-schema.php(113): IPLocator\API\Lang->code() #2 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/features/class-schema.php(89): IPLocator\Plugin\Feature\Schema::write_statistics() #3 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(322): IPLocator\Plugin\Feature\Schema::write() #4 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(348): WP_Hook->apply_filters(false, Array) #5 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action(Array) #6 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/load.php(1270): do_action('shutdown') #7 [internal function]: shutdown_action_hook() #8 {main} thrown in /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/system/class-l10n.php on line 366