Elektryczna pogoda

Większość ludzi jest nieświadoma faktu, że nie wiemy, jak w chmurze powstają błyskawice. Najprostszą odpowiedzią jest, że błyskawice w ogóle nie powstają w chmurach. Chmury tworzą zaledwie dogodną ścieżkę do Ziemi dla elektryczności przybywającej z kosmosu. Bez chmur możliwe jest zejście pioruna z nieba. To właśnie dzieje się na Wenus (choć niebo tam z pewnością nie jest niebieskie). Układy pogodowe kierowane są przede wszystkim zewnętrznymi wpływami elektrycznymi.

W konsekwencji, Słońce posiada wzory pogodowe. A najodleglejsza planeta, Neptun, posiada najsilniejsze wiatry w Układzie Słonecznym, chociaż otrzymuje bardzo niewiele energii ze Słońca. Wyładowania elektryczne z kosmosu powodują na Marsie ogromne diabły pyłowe oraz planetarne burze pyłowe. Są odpowiedzialne za istnienie Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu oraz szprychy na pierścieniach Saturna. To dlatego Wenus posiada błyskawice w swoich przypominających smog chmurach, a szczyty jej gór żarzą się ogniami św. Elma. To dlatego ziemskie pioruny wystrzeliwują w kosmos pod postacią czerwonych krasnoludków i niebieskich fontann, a satelitom strzelają bezpieczniki.

Tym niemniej nikogo nie uczy się rozważania [wpływu] energii wejściowej elektrycznej na układy pogodowe.

Grafika powyżej jest wizją artysty z NASA, przedstawiającą błyskawice na Wenus podczas schodzenia jednej z sond Pioneer. Wenus ma chmury w postaci smogu, które nie powinny generować błyskawic (…). To silnie wskazuje przeciwko popularnemu pojęciu o ich powstawaniu.


Wal Thornhill

Przetłumaczono z Synopis. 9. Electrical Weather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *