Włochaty Wszechświat

NGC 2020 (z lewej) oraz NGC 2014 (z prawej) w Wielkim Obłoku Magellana. Prawa: ESO

25 luty 2014

Popularne wzmianki o mgławicach z reguły pomijają ich „włochatą” strukturę. Ponieważ grawitacja nie potrafi wytwarzać długich, równomiernie rozłożonych włókien materii, astronomowie o nich nie mówią. Być może w ogóle ich nie widzą.

Mgławica podwójna znajduje się Wielkim Obłoku Magellana, małej, nieregularnej galaktyce, którą traktuje się jako satelitę Drogi Mlecznej. Konwencjonalne wyjaśnienie jest takie, że obie mgławice są rzeźbione przez potężny wiatr gwiazdowy, z bardzo gorących, młodych gwiazd, promieniujących również w gaz, który zaczyna jasno świecić.

Czerwone światło w mgławicy po prawej pochodzi ze zjonizowanego wodoru. Światło niebieskie z mgławicy po lewej emituje zjonizowany tlen. Kluczowe słowo w tym opisie, to zjonizowany. Konwencjonalny opis nazywa zjonizowany tlen i wodór gazem. Nie patrząc (lub myśląc) dalej, konwencjonalni astronomowie stosują równania gazu i grawitacji do swojego pierwszego wrażenia.

Ale czekajcie: skoro tlen i wodór są zjonizowane, to są plazmą, nie gazem. Badania eksperymentalne (w odróżnieniu od teoretycznych rozważań matematycznych, opartych na pierwotnych zasadach (czytaj: założeniach)) pokazują, że plazma w otwartych układach tworzy prądy elektryczne. Są one zwane prądami Birkelanda. Mogą się one samo-organizować w komórki lub włókna. Eksperymenty laboratoryjne pokazują tą tendencję plazmy do rozdzielania się na wiele równoległych pasm równo odległych prądów.

Te włókna, a także ich pęki, często owijają się wokół siebie, tworząc fale warkoczy plazmowych. Czerwona mgławica rozrzuca swoje włosy w przestrzeń. Niebieska skręca je w pierścień. Gdybyś mógł włożyć palce w te włosy, poczułbyś ich elektryczną naturę.

Konwencjonalnie, gaz uważa się za jonizowany przez „gorące” promieniowanie z pobliskich gwiazd. W Elektrycznym Wszechświecie, plazma jest w stanie żarzenia, ponieważ gęstość prądu jest dostatecznie duża. Mgławice są kosmicznymi odpowiednikami świateł neonowych. Mgławice i gwiazdy są obciążeniem dla międzygwiezdnego prądu Birkelanda, który je napędza.

Mgławice nie są jedynymi obiektami z włosami. Włochate struktury znajdowane są wszędzie we Wszechświecie. Należą do nich korona słoneczna i ramiona galaktyk, komety, a także ogon Wenus (sznurkowate rzeczy, jak nazywa je NASA). Elektryczny Wszechświat to włochaty Wszechświat.

Mel Acheson

Link do oryginału: http://www.thunderbolts.info/wp/2014/02/25/the-hairy-universe-2/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Fatal error: Uncaught Error: Call to a member function get() on null in /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/system/class-l10n.php:366 Stack trace: #0 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/api/class-lang.php(49): IPLocator\System\L10n::get_main_lang_code('US') #1 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/features/class-schema.php(113): IPLocator\API\Lang->code() #2 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/features/class-schema.php(89): IPLocator\Plugin\Feature\Schema::write_statistics() #3 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(322): IPLocator\Plugin\Feature\Schema::write() #4 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(348): WP_Hook->apply_filters(false, Array) #5 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/plugin.php(517): WP_Hook->do_action(Array) #6 /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-includes/load.php(1270): do_action('shutdown') #7 [internal function]: shutdown_action_hook() #8 {main} thrown in /usr/home/pirogronian/domains/pirogronian.smallhost.pl/public_html/wp-content/plugins/ip-locator/includes/system/class-l10n.php on line 366