Tornado jako wyładowanie elektryczne

Źródło: NOAA Photo Library, NOAA Central Library; OAR/ERL/NSSL.

13 października 2004

Ponieważ Ziemia jest małym, naładowanym ciałem, poruszającym się w dużej komórce plazmy, wyjaśnienia wszystkich zachodzących na niej, w niej i w jej pobliżu zjawisk fizycznych muszą brać pod uwagę zachowanie plazmy. Biorąc pod uwagę szerszy obraz, można otrzymać nowe spojrzenie na szczegóły codziennych zjawisk, takich, jak pogoda.

Meteorologowie nie są pewni, jak powstaje tornado, ale wiedzą, że często powiązane jest ono z silnymi burzami elektrycznymi. Kluczem do zrozumienia tornad jest to, że są one wynikiem gwałtownego wirowania ładunków elektrycznych. Tak, jak elektrony stanowią prąd w miedzianym przewodzie, którego używamy do transmisji energii, są one i w tornadzie. Dużą różnicą jest, że w przewodzie elektrony poruszają się szereg metrów na godzinę, podczas gdy w tornadzie – wiele merów na sekundę! Wynikiem są niezwykle potężne siły elektromagnetyczne. Efekt ten nazywany jest wirem naładowanej otoczki.

Kształt wiru jest silnie ograniczony do długiego i cienkiego, z okrągłym przekrojem. Ten prawdziwy kształt wiru jest często ukryty w tornadzie z powodu otaczającego pyłu i chmur. Sam wir będzie widoczny tylko wtedy, gdy będzie dostatecznie dużo energii elektrycznej do zjonizowania atmosfery. Tak oczywiście jest w przypadku Słońca. Niektórzy ludzie, którzy przeżyli najechanie przez tornado, relacjonowali, że po wewnętrznej stronie jego ścian znajduje się elektryczna mgła.

Powszechnie uważa się, że tornado jest rodzajem burzowej energii mechanicznej, która jakimś sposobem zostaje przemieniona w elektryczną, a następnie bardzo efektywnie skierowaną do uziemienia za pomocą wiru elektrycznej powłoki wewnątrz tornada. Owo jakoś powstaje tylko wówczas, gdy nie uświadamiamy sobie elektrycznych wymiarów Układu słonecznego. Energia elektryczna z kosmosu jest częściowo zamieniana w mechaniczną wiatrów. Zamiast generować efekty elektryczne, wiatry w tornadach są sterowane wirem elektrycznej otoczki, i jego połączeniem z prądami elektrycznymi Układu Słonecznego

Tajemnice plam słonecznych

http://www.peter-thomson.co.uk/tornado/fusion/Charge_sheath_vortex_basics_for_tornado.html


Kontrybutorzy: Mel Acheson, Michael Armstrong, Dwardu Cardona, Ev Cochrane, Walter Radtke, C.J. Ransom, Don Scott, Rens van der Sluijs, Ian Tresman

Przetłumaczono z http://www.thunderbolts.info/tpod/2004/arch/041013tornado-electric-discharge.htm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *